Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Vápenka Cibajky

V rokoch 1914 – 1916 vybudovali podnikatelia Haupt – Stummerovci úzkorozchodnú železničná trať Cibajky – Klátova Nová Ves – Bošany – Práznovce. Slúžila na prepravu dreva, kameňa, cukrovej repy a neskôr i vápna.

Na samote Cibajky, ktorá sa nachádza južne od Klátovej Novej Vsi, dal barón Biedermann, zať baróna Leopolda Haupt Stummera, v roku 1929 postaviť vápenku. Mala slúžiť na spracovanie vápenca na vápno. Lom sa nachádza len asi 150 metrov od komína.

V dôsledku svetovej hospodárskej krízy železnicu už v roku 1930 zatvorili. Dodnes sa zachovala iba schátraná vysoká okrúhla vápenná pec a časť výrobnej budovy. A malý sklad, kde boli kedysi výbušniny.

Oproti komínu býva pán, ktorý tu ako mladý pracoval. Prenajal si budovu, ktorá bola kedysi súčasťou areálu a dnes sa tu venuje včelám. Spomienok na vápenku má stále mnoho a rád ich rozpovie.

Pri peci sa nachádza pamätník padlému partizánovi, majorovi a náčelníkovi štábu Jozefovi Szabovi. Podľa legendy ho Nemci prenasledovali až sem. Ukryl sa do komína a z obkľúčenia nemal ako ujsť. Vraj zjedol svoje doklady, aby ho nemohli identifikovať a ochránil svoju rodinu. Potom spáchal samovraždu.

Dolina sa končí Javorových vrchom. Tu 14. februára 1945 dopadol americký bombardér Boeing B-17G, ktorý sa zúčastnil útoku na viedenskú rafinériu Schwechat.

Nemci stroj poškodili, posádka vyskákala s padákmi pri Modre. Neriadený stroj sa potom zrútil do pohoria Tríbeč. Na mieste je dnes pamätná tabuľa na kameni.

Komentáre: 1

  • Edita Kušnierová 6. marca 2017

    Tak to ma teda mrzí, že o tomto mieste som nevedela, hoci do Klátovej Novej Vsi som chodila často (najmä do úžasného parku s jazierkami v miestnej časti Janova Ves). Zaoberám sa totiž už dlhšiu dobu industriálnou architektúrou, ktorá nám, žiaľ, mizne pred očami a napriek značnému úsiliu sa akosi nedarí nič zachrániť. Je to na škodu celej spoločnosti, ktorej ani nenapadne, že má byť hrdá na našu vyspelú priemyselnú minulosť. Teší ma však, že v poslednom čase sa hodne mladých nadšencov začína zaoberať touto tematikou. Želám im v ich snažení úspech.

    Pridaj komentár