Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Ružový mlyn v Piešťanoch

Neodmysliteľnou súčasťou siluety Piešťan je mlyn, v ktorom sa zrodil legendárny BB puding či detské piškóty. Neprehliadnuteľný osemposchodový blok s vodárenskou vežou. Dnes je osud komplexu je nejasný.

Piešťany boli počas 1. svetovej vojny plné ranených vojakov a mesačné prídely potravín chodili oneskorene. Vtedy sa múdra rodina kúpeľníkov Winterovcov rozhodla problém vyriešiť po svojom a v roku 1916 nechala postaviť veľký mlyn.

Pracovať na ňom museli vojnoví zajatci z Ruska, Talianska a Srbska. Pôvodnú secesnú stavbu realizovali podľa projektu inžinierov A. Bachracha a A. Harsányiho.

Najprv brali ľudáci, potom komunisti

Meno dostal po dcére Ľudovíta Wintera – Ruženin. To sa príliš neujalo, tak mu začali hovoriť ružový. Pravdepodobný dôvod na premenovanie mohla byť i ruža v logu mlyna, ktorá symbolizovala prosperitu mlynárstva. Trojružu vidno aj na zachovaných stĺpoch pôvodného oplotenia mlynu.

Ľudia tiež spomínajú, že byť zamestnancom Wintera v Ružovom mlyne nebola práve prechádzka ružovou záhradou.

Mlyn i pán Winter to nemali ľahké, ale bojovali. Počas 2. svetovej vojny arizoval fašistický režim židovský majetok – Winter skončil v koncentračnom tábore a kúpele i mlyn v rukách štátu. Kúpele vyvlastnili, no mlyn nakoniec rodine zostal.

Po návrate z tábora nezlomný Winter hneď rozbehol novú výrobu. Na svete bol BB puding či detská výživa Panvita. Prišiel však rok 1948 a mlyn si zasa vzali komunisti.

Pamiatkou na druhý pokus

Najprv parný, neskôr elektrický mlyn vyhlásili v roku 2008 za národnú pamiatku. No úradníci to nejako doplietli a vlastne sa to podarilo až na druhý pokus v roku 2014.

Okolo roku 2000 za podivných okolností získala mlyn firma PMaC. Výroba sa zakrátko skončila a všetko chátra. Pod zámienkou premeny na wellnes či hotel skončilo technologické vybavenie v šrote.

Podľa pamiatkárov nebolo čo chrániť. A my sa ešte v roku 2016 pozeráme na červené lakované stroje alebo na drevené násypníky či triediče z 50. rokov. Nevieme presne, no sú krásne a zachované. Rozmýšľame, čo všetko tu mohlo byť predtým. Na zemi niektorých podlaží sú dodnes dubové parkety.

Rýchly odchod

Vyzerá to, akoby všetci zmizli zo dňa na deň. Opustené chemické laboratórium s neznámym obsahom v bankách. V chladničke sú fľaše a konzervy. Na stoloch rozpísané formuláre. Na stene visí jedálny lístok na októbrový týždeň – roku 1998. Ježiš na stene. Oproti cez cestu je zachovaný obytný dom pre zamestnancov, dnes sídlo stavebnej firmy.

Poslední pracovníci za sebou zanechali nástenku s obalmi z dámskych pančúch. Hneď vedľa protokolov o nebezpečnom odpade. Uvidíme, čo sa tu zomelie naposledy. Verme, že niečo jedlé.

img_7157

Komentáre: 1

  • Roman Conka 22. novembra 2017

    Dobry den prajem som Zivnosnik a mam zaujem o vas stavby na spolupracu.dakujem .

    Pridaj komentár