Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Raketová základňa na Devínskej Kobyle

Nekúpite bývalú raketovú základňu? Inzerent ju vo februári 2015 ponúkal na portáli Reality.sk za 50-tisíc eur.

Na kopci pamiatkovej rezervácie nad bratislavskou Dúbravkou pôsobila 186. raketová brigáda Československej ľudovej armády. Betónové silá, bunkre a kasárne stavali v rokoch 1979 až 1983. Išlo o súčasť obrany štátov Varšavskej zmluvy proti letectvu a raketám NATO.

Dnes je základňa v dezolátnom stave a ľahko prístupná. Vedie k nej asfaltová cesta a cez víkend tu okrem fanúšikov airsoftu stretnete aj niekoľko ďalších zvedavcov.

Kým bola základňa funkčná, jej výzbrojou bolo šestnásť protilietadlových rakiet typu S-125 NEVA-M. Odpaľovacie rampy boli v spevnených zákopoch – boli štyri, každá pre štyri rakety, z toho tri boli nabité a jedna prázdna pre výcvik.

V bunkroch boli kabíny stanice navádzania rakiet a zrejme osem nabíjacích prepravníkov, každý s dvomi raketami, píše v diskusii mjr.v.v. František Chmelař.

Na základni bolo celkovo dvadsať objektov a posádku tvorilo 140 vojakov.

Koluje legenda, že tu ukrývali aj jadrové hlavice. Ale ťažko sa tomu verí. Aj podľa anonymného diskutéra, ktorý na stránke Panorama.sk píše, že na tejto základni slúžil v roku 1989, rakety SS-20 s jadrovými hlavicami na Slovensku nikdy neboli. „Boli to jedny z najkrajších kasární pre vojakov. V tej dobe boli vo vestibule dymové sklá, mramorová podlaha atď. Vravelo sa, že to malo byť pôvodne rekreačné stredisko pre lampasákov. Inak na cvičenia sa jazdilo do SSSR každé dva roky,“ spomína diskutér.

IMG_6347

Mramorové podlahy sú badateľné ešte dnes, i keď pod nánosmi prachu. S vestibulom je to horšie. Rovnako aj zábradlie rozkradli vandali. Zato na mnohých miestach zostali pôvodné kachličky – a majú celkom extravagantné motívy.

Úplne na vrchole stála kedysi dvojposchodová turistická útulňa z roku 1947 a drevená rozhľadňa, po vojakoch je tam teraz kovová s rebríkom. „Kovová rozhľadnička je obal z rakety. Viem to isto, pretože som ju staval. Slúžila na pozorovanie nepriateľských lietadiel,“ píše s úsmevom diskutér.

Komentáre: 6

  • Je to tam, vcera som sa bol pozriet, vsetko pristupne, hangare, kasarne a ine budovy, aj raketka zapichnuta na kopci, da sa na nu vyliezt. Autom sa da prist iba po rampu a potom as 2km pesi.

  • patrik seliga 8. februára 2017

    kto je majitelom..?

  • Ano,sluzil som tam.

  • priestory krytov parádne poprepletaná jena katakomba.

Pridaj komentár