Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Kto sme?

Sme nadšenci. Postupne mapujeme a popularizujeme priemyselné dedičstvo na Slovensku, ale aj iné zabudnuté miesta, ktoré sú zaujímavé napríklad kultúrnym presahom.

Sme otvorené združenie ľudí rôznych profesií. Ak chcete, pridajte sa k nám. Hľadáme a radi prijmeme iné dobré texty, fotky a videá na e-mailovej adrese ciernediery@gmail.com.

Nemyslíme si, že staré továrne boli vždy prospešné. Dnes však slúžia ako významné dokumenty doby a určujú charakter miest a obcí.

Veríme, že architektonickú, urbanistickú a kultúrnu hodnotu mnohých technických pamiatok stojí za to uchovať. K tomu je okrem záujmu osvietených jednotlivcov potrebný aj záujem širšej verejnosti. V jej moci je viac tlačiť na lepšie rozhodnutia ministerstva, pamiatkarov, samospráv, ale aj investorov. Chceme prispieť k budovaniu dobrého povedomia.

Čo robíme

23. novembra 2014

Vytvorili sme beta-verziu webu ciernediery.sk a začíname pripravovať prvé texty o zabudnutých miestach Slovenska.

26. februára 2015

Poslali sme pripomienky k návrhu územného plány zóny Smaltovne v Petržalke.

12. marca 2015

Začali sme publikovať na Denníku N. Prvý článok je o Trnavskom cukrovare.

22. marca 2015

Naplno spúšťame facebookovú stránku Čierne diery a web ciernediery.sk

30. marca 2015

Poslali sme pripomienky k návrhu zadania na spracovanie územného plánu zóny Cvernovka.

1. Apríla 2015

Po dvoch týždňoch na Facebooku sme dosiahli 1000 fanúšikov.

24. Apríla 2015

Na webe Denníka N sme vydali príbeh bratislavskej Cvernovky, ktorý si prečítalo 18-tisíc ľudí.

25. Apríla 2015

Pozvali nás na Dobrý trh na Jakubovom námestí v Bratislave, kde sme spolu s Klubom ochrany technických pamiatok zozbierali vyše sto pohľadníc za záchranu Smaltovne v Petržalke. Pohľadnice boli rozoslané petržalských poslancom, ktorí mali rozhodnúť o územnom pláne zóny.

26. Apríla 2015

Spolu s Klubom ochrany technických pamiatok sme zorganizovali výstavu a diskusiu k Zimnému prístavu v Bratislave.

9. júna 2015

Nadviazali sme spoluprácu s risografickou tlačiarňou Risomat, ktorá zorganizovala výstavu grafík priemyselných pamiatok na Bratislava Design Week. Vďaka tejto spolupráci neskôr vznikne viacero úspešných grafík, ktorých zárobok smeruje na podporu pamiatok, samotného Risomatu a kreatívcov (autorov grafík).

7. septembra 2015

V spolupráci s Danielou Olejníkovou sme vytvorili prvé tričká Čiernych dier s motívom Trnavského cukrovaru.

1. októbra 2015

Na Facebooku sme prekonali métu 5000 fanúšikov.

15. októbra 2015

Naše grafiky a tričká priemyselných pamiatok sme prvýkrát priniesli na Dobrý trh. O samotnej Panenskej ulici, kde sa trh konal, a priľahlom opustenom divadle Astorka sme pripravili článok v spolupráci s Bratislavskými rožkami. Organizátori trhu distribuovali článok návštevníkom.

16. októbra 2015

Prvýkrát sme publikovali článok v tlačenej verzii Denníka N, a to hneď na šiestich stranách vrátane titulnej strany. Témou bolo povinné percento na umenie z verejných stavieb.

17. októbra 2015

Zúčastnili sme sa na Trnavskom rínku, kde sme tričko a grafiku trnavského cukrovaru poslali primátorovi Petrovi Bročkovi.

23. novembra 2015

V médiách sme boli viackrát, ale najviac sa nám páčilo v Živom meste_FM, kde boli spolu s nami aj nadšenci z obce Beluj.

11. decembra 2015

Tri dni sme strávili spolu s Risomatom v Pisztoryho paláci na Urban Markete, kde sme znova predávali tričká a grafiky pamiatok.

19. decembra 2015

Pre vianočný Dobrý trh sme pripravili článok o hodnotách na Laurinskej ulici. Bol vytlačený vo veľkom formáte a zavesený v jednej z pasáží. Okrem toho sme znova prišli predávať tričká a grafiky s Risomatom.

13. januára 2016

Vstúpili sme do správnej rady Nadácie Cvernovka, ktorá sa pokúsila rokovať s developerom YIT o zachovaní kreatívneho priemyslu v pamiatkovo chránenej Pradiarni.

16. Apríla 2016

Opäť sme prišli na Trnavský rínek a zakrátko aj na Dobrý trh. Nechce sa nám to rátať, ale už sme predali desiatky kusov desiatok motívov grafík z Risomatu.

1. mája 2016

Kreatívci sa musia vysťahovať z Cvernovky, je prvý máj a posledný deň otvorených ateliérov. Na pamiatku sme vytlačili stovky kusov plagátov a rozniesli ich po Pradiarni.

1. júla 2016

Slovensko predsedá Rade Európskej únie a nás oslovili, aby sme naše grafiky z Risomatu na niekoľko mesiacov vystavili v budove Rady EÚ v Bruseli. Cool.

16. augusta 2016

Riešime, čo možno urobiť pre objekty v aréali Cvernovky. Vydali sme prvý článok na Denníku N o Silocentrále, ktorú sa v minulosti nepodarilo ochrániť a dnes je ťažké to zmeniť.

15. septembra 2016

Článok o našich grafikách s Risomatom vyšiel v známom francúzskom časopise Étapes.

20. septembra 2016

Nasadili sme nový, lepší, čistejší dizajn našej stránky. Ako väčšinu vecí, stránku sme robili sami.

20. novembra 2016

Na webe Denníka N sme vydali prierezový článok zabudnutými miestami Slovenska, ktorý čítalo 200.000 ľudí. Článok sa stal najčítanejším za dlhé obdobie.

21. novembra 2016

Na Facebooku sme presiahli počet 10.000 fanúšikov.

30. novembra 2016

Čierne diery získali cenu Most – Projekt roka.

1. decembra 2016

V Prezidentskom paláci nás prijal prezident Andrej Kiska, spolu s ďalšími laureátmi ceny Most.

1. decembra 2016

Vystúpili sme s prezentáciou pre Slovenskú národnú galériu v rámci série Príbehy umenia.

9. decembra 2016

Vydali sme tlačenú mapu technických pamiatok Bratislavy, v spolupráci s Klubom ochrany technických pamiatok a za pomoci Bratislavského samosprávneho kraja. Celkovo je v nej 88 objektov. Mapa s dizajnom od štúdia KAT sa za pár dní takmer vypredala.

29. marca 2017

Vystúpili sme s prednáškou na tému trnavskej priemyselnej architektúry. V dočasnom kultúrnom priestore Berliner sme ďalej pripravili prezentáciu hodnôt Coburgových závodov a robotníckych kolónií.

20. Apríla 2017

Z cesty po východnom Slovensku sme uverejnili naše prvé video.

8. mája 2017

Vydali sme prvú mapu technických pamiatok Trnavy. Celkovo je v nej 46 objektov s detailnými ilustráciami, krátkymi textami a súradnicami. Dizajn mapy opäť navrhlo štúdio KAT. Vydanie podporili: mesto Trnava, OZ Publikum a Klub ochrany technických pamiatok.