Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Kto sme?

Sme nadšenci. Postupne mapujeme a popularizujeme priemyselné dedičstvo na Slovensku, ale aj iné zabudnuté miesta, ktoré sú zaujímavé napríklad kultúrnym presahom.

Sme otvorené združenie ľudí rôznych profesií. Ak chcete, pridajte sa k nám. Hľadáme a radi prijmeme iné dobré texty, fotky a videá na e-mailovej adrese ciernediery@gmail.com.

Nemyslíme si, že staré továrne boli vždy prospešné. Dnes však slúžia ako významné dokumenty doby a určujú charakter miest a obcí.

Veríme, že architektonickú, urbanistickú a kultúrnu hodnotu mnohých technických pamiatok stojí za to uchovať. K tomu je okrem záujmu osvietených jednotlivcov potrebný aj záujem širšej verejnosti. V jej moci je viac tlačiť na lepšie rozhodnutia ministerstva, pamiatkarov, samospráv, ale aj investorov. Chceme prispieť k budovaniu dobrého povedomia.

Čo robíme

23. novembra 2014

Vznikli Čierne diery. Vytvorili sme beta-verziu webu www.ciernediery.sk a začíname pripravovať prvé texty o zabudnutých miestach Slovenska.

26. februára 2015

Poslali sme pripomienky k návrhu územného plány zóny Smaltovne v Petržalke.

12. marca 2015

Začali sme publikovať na Denníku N. Prvý článok je o trnavskom cukrovare.

30. marca 2015

Poslali sme pripomienky k návrhu zadania na spracovanie územného plánu zóny Cvernovka.

1. Apríla 2015

Po dvoch týždňoch na Facebooku sme dosiahli 1000 fanúšikov.

24. Apríla 2015

Na webe Denníka N sme vydali príbeh bratislavskej Cvernovky, ktorý si prečítalo 18-tisíc ľudí.

25. Apríla 2015

Pozvali nás na Dobrý trh na Jakubovom námestí v Bratislave, kde sme spolu s Klubom ochrany technických pamiatok zozbierali vyše sto pohľadníc za záchranu Smaltovne v Petržalke. Pohľadnice boli rozoslané petržalských poslancom, ktorí mali rozhodnúť o územnom pláne zóny.

26. Apríla 2015

Spolu s Klubom ochrany technických pamiatok sme zorganizovali výstavu a diskusiu k Zimnému prístavu v Bratislave.

9. júna 2015

Nadviazali sme spoluprácu s risografickou tlačiarňou Risomat, ktorá zorganizovala výstavu grafík priemyselných pamiatok na Bratislava Design Week. Vďaka tejto spolupráci neskôr vznikne viacero úspešných grafík, ktorých zárobok smeruje na podporu pamiatok, samotného Risomatu a kreatívcov (autorov grafík).

1. októbra 2015

Na Facebooku sme prekonali métu 5000 fanúšikov.

15. októbra 2015

Naše grafiky a tričká priemyselných pamiatok sme prvýkrát priniesli na Dobrý trh. O samotnej Panenskej ulici, kde sa trh konal, a priľahlom opustenom divadle Astorka sme pripravili článok v spolupráci s Bratislavskými rožkami. Organizátori trhu distribuovali článok návštevníkom.

16. októbra 2015

Prvýkrát sme publikovali článok v tlačenej verzii Denníka N, a to hneď na šiestich stranách vrátane titulnej strany. Témou bolo povinné percento na umenie z verejných stavieb.

17. októbra 2015

Zúčastnili sme sa na Trnavskom rínku, kde sme tričko a grafiku trnavského cukrovaru poslali ako darček aj primátorovi Petrovi Bročkovi.

11. decembra 2015

Tri dni sme strávili spolu s Risomatom v Pisztoryho paláci na Urban Markete, kde sme znova predávali tričká a grafiky pamiatok.

19. decembra 2015

Pre vianočný Dobrý trh sme pripravili článok o hodnotách na Laurinskej ulici. Bol vytlačený vo veľkom formáte a zavesený v jednej z pasáží. Okrem toho sme znova prišli predávať tričká a grafiky s Risomatom.

13. januára 2016

Vstúpili sme do správnej rady Nadácie Cvernovka, ktorá sa pokúsila rokovať s developerom YIT o zachovaní kreatívneho priemyslu v pamiatkovo chránenej Pradiarni.

16. Apríla 2016

Opäť sme prišli na Trnavský rínek a zakrátko aj na Dobrý trh. Nechce sa nám to rátať, ale už sme predali desiatky kusov desiatok motívov grafík z Risomatu.

1. mája 2016

Kreatívci sa musia vysťahovať z Cvernovky, je prvý máj a posledný deň otvorených ateliérov. Na pamiatku sme vytlačili stovky kusov plagátov a rozniesli ich po Pradiarni.

1. júla 2016

Slovensko predsedá Rade Európskej únie a nás oslovili, aby sme naše grafiky z Risomatu na niekoľko mesiacov vystavili v budove Rady EÚ v Bruseli. Cool.

16. augusta 2016

Riešime, čo možno urobiť pre objekty v aréali Cvernovky. Vydali sme prvý článok na Denníku N o Silocentrále, ktorú sa v minulosti nepodarilo ochrániť a dnes je ťažké to zmeniť.

15. septembra 2016

Článok o našich grafikách s Risomatom vyšiel v známom francúzskom časopise Étapes.

20. septembra 2016

Nasadili sme nový, lepší, čistejší dizajn našej stránky. Ako väčšinu vecí, stránku sme robili sami.

20. novembra 2016

Na webe Denníka N sme vydali prierezový článok zabudnutými miestami Slovenska, ktorý čítalo 200-tisíc ľudí. Článok sa stal najčítanejším za dlhé obdobie.

21. novembra 2016

Na Facebooku sme presiahli počet 10.000 fanúšikov.

30. novembra 2016

Čierne diery získali cenu Most – Projekt roka.

1. decembra 2016

V Prezidentskom paláci nás prijal prezident Andrej Kiska, spolu s ďalšími laureátmi ceny Most.

1. decembra 2016

Vystúpili sme s prezentáciou pre Slovenskú národnú galériu v rámci série Príbehy umenia.

9. decembra 2016

Vydali sme tlačenú mapu technických pamiatok Bratislavy, v spolupráci s Klubom ochrany technických pamiatok a za pomoci Bratislavského samosprávneho kraja. Celkovo je v nej 88 objektov. Mapa s dizajnom od štúdia KAT sa za pár dní takmer vypredala.

29. marca 2017

Vystúpili sme s prednáškou na tému trnavskej priemyselnej architektúry. V dočasnom kultúrnom priestore Berliner sme ďalej pripravili prezentáciu hodnôt Coburgových závodov a robotníckych kolónií.

8. mája 2017

Vydali sme prvú mapu technických pamiatok Trnavy. Celkovo je v nej 46 objektov s detailnými ilustráciami, krátkymi textami a súradnicami. Dizajn mapy opäť navrhlo štúdio KAT. Vydanie podporili: mesto Trnava, OZ Publikum a Klub ochrany technických pamiatok.

26. júna 2017

Vydali sme špeciálne číslo Magazína N venované Čiernym dieram. 60 strán textov a fotografií o zabudnutých miestach je v predaji v stánkoch po celom Slovensku.

5. júla 2017

Na Facebooku sme dosiahli 20.000 fanúšikov. Vďaka vysokému počtu interakcií naše statusy o pamiatkach bežne zasiahnu 50- alebo 70-tisíc ľudí.

22. júla 2017

Zorganizovali sme prvú exkurziu Čiernych dier. Zhruba 60 návštevníkov alternatívneho hudobného festivalu Hradby samoty sme z Jelšavy zobrali na výlet po priemyselných pamiatkach Gemera. Navštívili sme hutu Etelku, prešli sme Slavošovským, Koprášskym tunelom a viaduktom. Na záver sme si mohli pozrieť kostol s funkcionalistickým nádychom v Mníšanoch.

26. augusta 2017

Na kaštieli Coburgovcov v Jelšave otvorili výstavu Čierne diery, ktorá fotografiami a textami mapuje zabudnuté miesta v okolí.

9. septembra 2017

Združenie Zapadnutý kút zorganizovalo v podzemí Baníckeho múzea v Gelnici výstavu fotografií Čiernych dier zo Spiša a Gemera. Ľudia ich v tme objavovali s baníckymi svetlami a s prilbami na hlavách.

19. októbra 2017

Vystúpili sme na vládnej konferencii k smerovaniu cestovného ruchu v najmenej rozvinutých okresoch. Náš príspevok sa týkal mapovania a popularizácie priemyselných pamiatok na Gemeri a Spiši.

15. decembra 2017

Začali sme vydávať vlastné zíny, niečo medzi zošitmi a časopismi. Ako prvé sme vytvorili tri čísla o Gemeri, Banskej Bystrici či Bratislave. Sú vytlačené na bratskom Risomate v limitovanom počte kusov. Na obálky boli použité zvyškové papiere z nátlačkov grafík a iných zinov.

15. decembra 2017

Vystúpili sme v priamom prenose RTVS v rámci cyklu adventných benefičných koncertov venovaných organizáciám, ktoré “menia Slovensko k lepšiemu.” Ďakujeme za pozvanie!

27. januára 2018

Vydali a pokrstli sme novú Mapu technických pamiatok Prešova. Je v nej 46 objektov a vyšla vďaka práci prešovského združenia Ta Take Town, miestnych pamiatkárov a 179 podporovateľov na Startlabe.

1. februára 2018

Upozornili sme na ničenie národnej kultúrnej pamiatky – Sušiarne liečivých rastlín v Hanušovciach nad Topľou. Prípad otvoril týždenník Plus 7 dní, zaoberajú sa ním pamiatkári aj polícia. Uvidíme, ako to dopadne. Informácia na Facebooku sa rozšírila medzi tisíce ľudí.

20. Apríla 2018

Získali sme nomináciu v rámci Národnej ceny ICOMOS, slovenskej pobočky Medzinárodnej rady pre pamiatky a sídla, za výnimočnú aktivitu vedúcu k posilňovaniu informovanosti o hodnotách pamiatkového fondu a posilneniu vnímavosti verejnosti k týmto hodnotám.