Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Kaštieľ v Hajnej Novej Vsi

16. storočie
chátra

V Hajnej Novej Vsi chátra jedinečný kaštieľ a okolitý park. Jeho poslednými obyvateľmi boli ešte nie tak dávno deti z osobitnej školy. Tá nedokázala areál utiahnuť, tak ho v roku 2004 predali súkromníkovi, ktorý ho chcel postaviť na nohy. Či to myslel úprimne – a veríme, že áno – sa už nedá dozvedieť. Predajom chráneného parku totiž porušila škola zákon a odvtedy je to začarovaný kruh, ktorý nikam nevedie…

O čo prichádzame? Kaštieľ založili v 16. storočí. Mimoriadne vzácnym ho robí fakt, že ako jeden z mála na Slovensku prešiel len drobnými úpravami a zachoval si renesančnú slohovú čistotu. Zachovali sa vzácne kazetové stropy, štukatérska výzdoba a reliéfy. Zdôraznenie pevnostného charakteru priniesla neoslohová obnova a úprava v 19. a 20. storočí. Najmä vďaka architektúre nádvoria, ktorému kraľuje studňa, presahuje stavba význam regiónu a je jedným z najdôležitejších architektonických prejavov v širšej západo- a stredoslovenskej oblasti. Dnes jej padá strop.
Kaštieľ Vízkeletyovcov, neskôr Ocskayovcov, Zerdahelyiovcov, Zámojských či Steigerovcov bol naozaj luxusným sídlom, ktoré si mohla dovoliť len bohatá oblasť. A hajnonovoveské panstvo takou bola, najmä vďaka poľnohospodárstvu. Kaštieľ dopĺňalo množstvo hospodárskych budov, viaceré sa zachovali dodnes. Teda trochu. Ešte aj teraz sa za neďalekým plotom pasú husi, vedľa je družstvo. Dnu sme objavili voz i sane. Kedysi tu bývali bíreši a deputátnici, v stajniach mali úžitkové i parádne kone.
V parku rástlo 40 druhov chránených cudzokrajných rastlín. Koľko ich je dnes? Dúfame, že aspoň zopár. Anglický park zarástol krovím, ktoré postupne zakrýva aj tabuľku chránenej pamiatky. Chátra aj neďaleká novšia budova bývalej špeciálnej školy. A v pohrebníctve oproti kúpite aj cesnak a granule pre psov.

Komentáre: 6

  • Vstup je voľný ale dostanete sa len do parku v okolí kaštieľa. Jediný vstup do budovy je cez malý otvor ktorý vedie do podzemia pod kaštieľom.

  • Je tam nejaká SBS alebo niekto kto to stráži či je tam volný vstup ??

  • Zdravím.
    Dnes som tam bol. Pofotil som si to dookola .Je to veľká škoda v akom je to stave. Na nete som sa dočítal,že to vlastnia nejaký Rusi.

  • Aj Napriek tomu ze je to mobilom su tie fotky krasne a maju svoje caro.

  • tak im kúp nejaký foťák, ty mudrlant

  • mohli by ste fotit aj niecim inym ako mobilom

    Pridaj komentár