Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Kaštieľ v Kokave nad Rimavicou

začiatok 19. storočia
ruina

Klasicistický kaštieľ v Kokave nad Rimavicou postavila začiatkom 20. storočia rodina Forgáčovcov. Tento významný šľachtický rod vlastnil pozemky na celom Slovensku.

Už na konci 16. storočia spísal kokavský zemepán Žigmund Forgáč povinnosti miestnych poddaných. Jeden z jeho nasledovníkov, Anton Forgáč, bol najväčším vlastníkom pôdy a lesov v chotári Kokavy. Prvú manufaktúru na výrobu papiera, založil už v roku 1750. Jeho zásluhou vznikli aj svetoznáme sklárne v Utekáči.

Gróf Július Forgáč predal v roku 1900 svoje majetky viedenskému advokátovi Albertovi Dubovi. Tomu podnikanie nešlo, tak celý majetok aj s kaštieľom kúpil Karol Knöpfler. V roku 1906 postavil pílu na okraji obce. Jeho jediná dcéra sa vydala za Vojtecha Noveka, spolumajiteľa sklární v Zlatne.

img_7630

Zhabali a vrátili zničený

Rodina Novekovcov žila v kaštieli do roku 1950, kým im ho nezhabali komunisti. V prvých rokoch socializmu bol v objekte internát Poľnohospodárskej školy. Potom sa stal sídlom lesníckej školy. Od roku 1979 bolo v kaštieli zariadenie pre praktický výcvik robotníkov. V 90. rokoch ho v rámci reštitúcií vrátili rodine Novekovej.

Belo Novek sa s rodičmi sťahoval viackrát, veľkú časť života prežil v Nitre. Keď s ním v roku 2004 robili rozhovor, najspokojnejší bol vo svojom domčeku v Kokave oproti drevárskej fabrike. Aj tá v minulosti patrila ich rodu.

Kaštieľ im v roku 1995 vrátili značne zjazvený. “Kaštieľ schátral v čase, keď patril štátu, a preto by mal jeho obnovu uhradiť štát. Tento spor je na súde už sedem rokov,” rozprával pán Novek v roku 2004.

Medzitým kaštieľ už trikrát vyhorel. Naposledy utrpela táto pamiatka ranu na Štedrý deň roku 2013, keď ho zachvátil veľký požiar.

img_7635
img_7636
img_7632
img_7633

Na obed zvolával gong

Belo Novek vyrastal v kaštieli do dvanástich rokov. “Náš rod dodržiaval v niektorých veciach nemenné zásady. Napríklad spoločné stolovanie. Ak sme sa hrali vonku, zvolával nás na obed gong. Raňajky sa začali presne o siedmej, museli sme už byť umytí a učesaní. Starý otec mal vo zvyku presne o šiestej budiť všetkých členov rodiny osobne. Kto raňajky nestihol, čakal do obeda.”

Rod Novekovcov si v kraji vážili. Sklárske výrobky z kokavského regiónu poznal celý svet, mnohým ľuďom dali prácu.

Zdroje  nasenovinky.sk sme.sk

Komentáre: 4

  • jaroslav štrba 10. marca 2018

    Neďaleko som sa narodil, ale to už je zbúrané. Nebýval som v Kokave, ale často som tam navštevoval starých rodičov. Dve miesta sme nemohli vynechať. Habešovu zmrzlinu a srnky, ktoré chovali vo dvore kaštiela. A tiež pávy. To bola radosť, keď roztvorili svoj dlhý chvost.

  • Fero Rosner 25. mája 2017

    Tento objekt dýcha históriou.Keby sa opravil a upravilo aj okolie,potom by bol krásny.Ak všetko zbúrame a postavíme nové,nebude v tejto krajine čo obdivovať,preto som za rekonštrukciu tohto a aj mnohých iných objektov zašlej slávy Slovenska.

  • Čo je na ňom krásne….treba to zbúrať a postaviť tam škôlku….

  • chcel by som vám povedať že vám tu chýba naozaj top pamiatka Kunerádsky Kaštiel bolo to naozaj moc pekné len škoda takého krásneho Kaštiela :( už je v rozpade po požiari :(

    Pridaj komentár