Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Tajch v Račkovej doline

Ako to už býva zvykom, parádne miesta prichádzajú úplne nečakane. Napríklad uprostred lesa – ako v ústí Račkovej doliny v Západných Tatrách, kde nájdete unikátnu mohutnú hrádzu.

Z otesaných kamenných kvádrov v časti nazývanej Úzka dolina postavili tajch v roku 1935, aby zadržiaval prívalovú vodu pred Pribylinou. Podľa Lesníckeho skanzenu vo Vydrove je jedným z najväčších tajchov postavených na horskej bystrine na  Slovensku.

Predtým voda stŕhala stromy, štrk aj skaly a naplavila ich až do dediny. Miesta časť Plav dostala podľa toho aj meno.

„Na stavbu odstreľovali skaly naokolo. My, pribylinskí mládenci, sme tam chodievali na bicykloch. Kamene sme kus obrobili a richtovali na štemovanie do steny,“ spomínal v roku 2011 vtedy 91-ročný Ján Račko.

V 50. rokoch storočia sa tajch tak naplnil, že ho chodili ľudia z dediny strážiť. Aj v neskorších rokoch sa pod náporom vody nádrž napĺňala tak, že zaplavovala chodník smerom na rázcestie Račkovej a Jamníckej doliny.

V múre je šesť gotických oblúkov usporiadaných do trojuholníka. Spodné tri otvory sú zaslepené a slúžili pri výstavbe. Voda, ktorá cez ne preteká dnes, je presak. Cez dvojicu a samostatnú prepusť preteká voda podľa prítoku vody z Račkovej a Jamnickej doliny. Prepad slúži v čase jarného topenia sa snehu.

Pri výstavbe nič nenechali na náhodu. Pri horárni v Lehote postavili aj model, na ktorom vyskúšali, čo hrádza vydrží. Stavali prevažne občania Pribyliny, ženy, muži, jednoducho dedina.

Dnes je vodné dielo stále funkčné, no vážne poškodené. Uvažovalo sa o jeho oprave. Podobná hrádza na Slovensku je v Papradne.

Komentáre: 3

    Pridaj komentár