Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Dúpence v Hontianskych Tesároch

nejasný, stredovek (?)
prístupné

Hovorí sa, že ich vyhĺbili mnísi ako meditačné komory. Alebo že majú mimozemský pôvod. Ľudí tieto diery v skalách očividne fascinujú, keď si vymýšľajú takéto kraviny. Pozeráte sa na dúpence, dávne úkryty, ktoré ľudia vysekali do mäkkej horniny v čase tureckých nájazdov.

Turci plienili slovenské obce desiatky rokov, ľudia si preto vybudovali stovky takýchto skrýš. Napríklad centrum Krupiny je podkopané celé. Niekde sú vytesané z horniny aj postele a stolík. Dúpence v Hontianskych Tesároch sú asi najznámejšie. Ale nerobme si ilúzie – väčšina ľudí o nich ešte nikdy nepočula.

Najstarší dochovaný prameň pochádza z roku 1902 od Andreja Kmeťa, kňaza, archeológa, geológa a všelijakého iného -lóga. Sú na štyroch miestach a pomenovania majú podľa počtu dier: jednodierky, dvojdierka a osemdierka. Je sympatické, že k ním vedú informačné tabule. Osadili tu drevené schody, lávku, skoby a lano.

Raz by tu mohlo vzniknúť ekomúzeum. Blízko dier v skale sú aj ďalšie úkazy, napríklad Tesárska roklina, produkt štiavnického stratovulkánu spred 15 miliónov rokov. Takéto zaujímavosti sa musíme naučiť lepšie zviditeľniť.

Komentáre: 4

  • Hmlistááá paralela ku Gaudího klenbám v barcelonskom Parku Guell?:))) milé

  • Viktória a Maja 5. júla 2017

    Dnes sme navštívili toto neskutočne výnimočné miesto. Skráva sa za kukuričným polom za železničnou traťou. Začať môžete teda z kraja. Prejdete z odparkovaného miesta pri stanici za kolajnice popri kraji kukuričnéého poľa a pokračujete do húštiny lesa, kde Vás uvíta debnička s minerálmi. Ďalej pokračujete do ľava. Pri každom dúpenci je značenie/ taká tabuľa. Ak prejdete všetky dvoj a jednodierky, vyjdete na medzilúku a pokračujete vstupom do ďalšej húštiny k osemdierkam a rokline. Všade sú šipky sprejom namaľované ale nie tak často ako by si rozmaznaný slovák prial :) Úžasné fakt! Aj stehná sme si rozcvičili

  • Dedicated server 23. Apríla 2017

    O unikatnom komplexe skalnych obydli vtesanych do makkeho tufu v obci Brhlovce ste uz zrejme poculi. Malokto vsak vie, ze kamenne skryse si proti Turkom vybudovali aj v nedalekych Hontianskych Tesaroch.

  • no..jako paráda..ale dostat sa tam je..teda štreka…značenie o ničom

    Pridaj komentár