Close

Spoznávame zabudnuté miesta Slovenska

Bunker Veľryba a dubnické tunely

cca 1937+
zachovné

Bunker Veľryba stojí na svahu kopca Holá Hora nad Dubnicou.

Svoj neoficiálny názov získal vďaka tvaru, keďže pri pohľade zvrchu pripomína veľrybu.

Strategické závody

Rok vzniku nie je jasný, podľa niektorých informácií ho pravdepodobne postavili počas II. svetovej vojny na podnet československej vlády v rámci programu opevňovania strategických miest po celej republike.

Takým bola aj Dubnica vďaka Škodovým závodom so zbrojárskou výrobou, ktoré sa presunuli z Plzne a svoju výrobu začali v roku 1937.

Podľa iných zdrojov ale stál až okolo roku 1952 a mal slúžiť ako úkryt pre štáb Civilnej obrany.

Niektorí tvrdia, že nejde o opevnenie vojenského charakteru,  ale kryt zvláštneho určenia, kde sa schovala výrobná dokumentácia zbrojnej výroby pred bombardovaním.

Železobetónový objekt má kruhový pôdorys, ktorého vnútro je delené priečkami. Tvar je netypický a stavebne odlišný od bežne používaných opevňovacích objektov. Bunker je zrejme trojpodlažný, no nižšie podlažia sú zaplavené.

V prvom podlaží je v predsieni, v chvoste veľryby, vstup dnes už bez železných dvierok a dve miestnosti vytvorené priečkou, ktorá rozdeľuje kruhový priestor. V druhej miestnosti je v podlahe štvorcový otvor s rebríkom – vstup do podzemného podlažia.

Jeho pôdorys je zložitejší, steny ho delia na niekoľko častí a jednu úzku štvrťkruhovú úzku chodbičku. Z jednej miestnosti vedie úniková chodba, ktorá ústi vedľa bunkra štvorcovým východom s rebríkom.

Na plášti vidieť niekoľko štvorcových vetracích otvorov. Bunker ale nedisponuje strieľňami, nemal teda bojové využitie. Mal skôr o pozorovaciu a ochrannú funkciu.

Asi tri kilometre od neho sa nachádza omnoho menej známe dvojča veľryby. Ďalší bunker je napríklad v Novej Dubnici, na rozdiel od už spomenutých má aj strieľne.

Dubnické tunely

Vo svahu kopca Holá Hora, len kúsok poniže bunkra, sa nachádza niekoľko vchodov do tunelov. V minulosti ich bolo viac, no väčšina je už zasypaná.

Podľa niektorých údajov ich vybudovali pravdepodobne spolu s výstavbou ZŤS v 30. rokoch na ochranu pracovníkov v prípade potreby. Podľa iných zasa až v časoch studenej vojny.

Tunely sú na niektorých miestach vybetónované, niekde sú razené priamo do skaly ako banské diela. Stropy sa na viacerých miestach zrútili.

Chodby sa stretávali vo väčšej miestnosti, ktorá bola upravená betónovou výstužou. Vstupy sú dnes uzavreté mrežami kvôli ochrane netopierov.

Legendy o prepojení tunelov s bunkrom nie sú pravdivé.

Zdroje • Infotabuľa na mieste • navrchol.sk

Komentáre: 3

 • Rudolf Kondákor 6. mája 2018

  Bunker “veľryba” nebol postavený za II. svetovej vojny, ale až okolo roku 1952 a mal slúžiť ako úkryt pre štáb Civilnej obrany. Dosť dobre nechápem, čo by sa dalo pozorovať cez vetracie otvory. Alebo pozorovatelia by sedeli vonku na chrbte “veľryby”?

 • Ing. Vlastimil Matouš 9. januára 2018

  Bunker pochádza z druhej svetovej vojny? Áno, ale URČITE nebol postavený do 30.9.1938! Vtedy objekty ľahkého a ťažkého opevnenia vyzerali celkom inak a navyše – také veľké stavby boli zaraďované medzi objekty ťažkého opevnenia a tie boli stavané IBA v pohraničí!!!

 • Jean Ledius 19. októbra 2017

  Velryba nema dalsie podzemne podlazia, este, ked nebola zatopena, tak sme celu podlahu preskumali a nikde neznela duto. Museli by naozaj kvlitne spravit priechod na nizsie podlazie, aby sme ho nenasli.
  Tunely su zaroven nebezpecne. Pri nevsteve v rozmedzi 2 mesiacov sa zo stropu odtrhol blok v objeme cca 10m3, ktory zavaliál cast tunela. Pri prvej navsteve tam nebol a pri druhej do 2 mesiacov bol spadnuty zo stropu. Navstevu odporucam len v tichu a opatrnosti. Tunel viedol dalej, ale je zasypany, pravdepodobne smerom na Lieskovec, teren smerom tam cez les napoveda na dalsie vchody, ale su zasypane. Zeleznica viedla popred betonove vchody do tunela, priamo v tuneli nie su pozorovatelne zvysky zeleznice.

  Pridaj komentár